Nuklearna i radiološka nesreća
Nesreće u nuklearnoj elektrani smatraju se neželjeni događaji u nuklearnoj elektrani pri kojima se pojavljuju štetni utjecaji ionizirajućeg zračenja na čovjeka i okoliš. Nesreće u nuklearnoj elektrani treba razlikovati od radiološke nesreće (npr. izvori zračenja u zdravstvu ili industriji). U slučaju nastanka opasnosti, nadležne institucije i službe pravovremeno će utvrditi zone ugroženosti te će naložiti provođenje utvrđenih zaštitnih mjera na ugroženom području. Najbliža nuklearna elektrana „Krško“ u Republici Sloveniji udaljena je 55 km od Grada Duga Resa, a od područja Občine Črnomelj 48 km zračne linije.
Postupci u slučaju radiološke nesreće
- Ako ste na otvorenom prilikom objave radiološke nesreće, zaštitite se priručnim zaštitnim sredstvima kao na primjer rupčićem ili komadom odjeće.
- Sklonite se u zatvoreni prostor što je prije moguće.
- Zatvorite sva vrata i prozore.
- Postavite vlažne ručnike na otvore i ispod vrata i oblijepite otvore ljepljivom trakom.
- Sklonite se u prostoriju koja ima najmanje prozora i vrata.
- Uključite radio kako biste pratili najnovije informacije.
- Ne prozračujte i ne napuštajte zatvoreni prostor dok ne dobijete informaciju da je opasnost prošla.
- Isključite sve ventilacijske sustave (grijanje, klima, ventilacija) i ventilacijske otvore zatvorite prikladnim sredstvima.
- Ne konzumirajte vodu i mlijeko koje potječe iz ugroženog područja.
- Ako ste boravili na otvorenom prostoru tijekom akcidenta, uđite u zatvoreni prostor, svucite svu odjeću, stavite je u PVC vreću te je dobro zatvorite.
- Dobro se istuširajte toplom vodom i operite sapunom.
- Kada izađete iz kontaminiranog područja, javite se medicinskom osoblju.
- Sačuvajte prisebnost i slijedite upute i informacije nadležnih službi.
- Ako je potrebno, izvršiti će se radiološki pregled i dekontaminacija.
Opasne tvari
Opasne tvari one su tvari koje za vrijeme proizvodnje, prijevoza, prerade, skladištenja ili korištenja u tehnološkom procesu ispuštaju ili stvaraju zarazne, nadražujuće, zapaljive, eksplozivne, korozivne, zagušljive, toksične ili druge opasne prašine, dimove, plinove, magle, pare ili vlakna, kao i štetna zračenja u količinama koje mogu ugroziti život i zdravlje ljudi, materijalna dobra i okoliš na manjoj ili većoj udaljenosti od objekata u kojima se nalaze.
Postupci u slučaju nesreće s opasnim tvarima
- Odmah, brzo i bez panike, uđite u zatvoreni prostor.
- Zatvorite vrata i prozore, oblijepite ih ljepljivom trakom i zabrtvite sve otvore.
- Uđite u prostoriju koja se može dobro zatvoriti.
- Pobrinite se za malu djecu, trudnice, stare, nemoćne i bolesne osobe i osobe s invaliditetom, kako ukućane, tako i susjede o kojima nema tko skrbiti.
- Upotrijebite zaštitna sredstva (specijalna ili priručna) za zaštitu organa za disanje, očiju, tijela, ruku i nogu.
- Isključiti aparate na struju i plin, zatvoriti vodu.
- Koristite trajnu hranu i piće iz plastičnih boca.
- Postupajte sukladno uputama iz medija koje daju službene osobe.
- Odgojno-obrazovne ustanove, domovi umirovljenika, socijalne i slične ustanove evakuirat će se sukladno propisanim planovima za evakuaciju.
- Prilikom evakuacije sa sobom treba ponijeti samo najnužnije stvari.
- Ostavite hranu i piće za domaće životinje.
- Zaključajte vrata kuće.
Opasne tvari
Kada u domaćinstvu koristite proizvode koji sadrže opasne tvari treba ih čuvati u zatvorenoj originalnoj ambalaži u skladu s uputama proizvođača. Kada koristite ove proizvode, zaštitite se pravilno, ne pušite i ne upotrebljavajte otvoreni plamen. Ne miješajte različite proizvode da biste izbjegli opasnu reakciju. U slučaju nesreće sa proizvodom koji sadrži opasne tvari, potražite savjet liječnika, ako je potrebno. U slučaju nesreće u objektima koji skladište, proizvode ili koriste opasne tvari, pridržavajte se uputa u medijima i slijedite upute nadležnih službi na terenu.